چوب های مورد استفاده مجموعه هنر ایران برای ساخت محصولات و دکوراسیون منازل

چوب گردو، چوب راش، چوب چنار و چوب روسی

کلیه چوب­های مورد استفاده به دو دسته پهن­ برگ و سوزنی­ برگ تقسیم می­شوند. به طور مختصر به برخی از ویژگی­ها و خواص این دو گروه می­پردازیم.

چوب­های پهن­ برگ چوب­هایی هستند که اغلب دارای برگ­ های پهن، بافت منسجم و متراکم بوده و دارای دانسیته و وزن بالایی هستند. چوب­های پهن­ برگ مورد استفاده در مجموعه هنر ایران چوب گردو، راش و چنار است.

یکی از ویژگی های متمایز هنر ایران این است که در صورت سفارش و نیاز، این امکان برای مشتریان وجود دارد که محصولات ما با انواع دیگر چوب ­هایی که در این گروه قرار دارند(مانند بلوط، ملج و …)، طراحی شده و در اختیار ایشان قرار بگیرد.

چوب­های سوزنی­ برگ چوب­هایی هستند که معمولاً دارای برگ های نوک­ تیز و سوزنی­ اند. بافت این گونه از چوب­ ها انسجام و تراکم کمتر داشته و همچنین دانسیته و وزن کمتری نسبت به درختان نوع پهن­برگ دارد.

چوب سوزنی­ برگ مورد استفاده در محصولات این مجموعه چوب روسی (نراد) است.

چوب گردو

چوب گردو جزو دسته پهن­ برگان است. این چوب بافت منسجم، تراکم و وزن بالا دارد. رنگ چوب گردو بستگی به نوع آن دارد. این چوب رنگ­های طوسی یا خاکستری کمرنگ، قهوه ای و سیاه را داراست. یکی از دلایل استفاده هنر ایران از این نوع چوب ویژگی تراکم بالاست که در بحث­های فنی و ساختاری محصولات اجرای ابزار و منبت­ کاری بر روی آن­ با کیفیت بسیار بیشتری قابل اجراست. چوب گردو نسبت به سایر چوب­های هم ­خانواده رنگ­ پذیری بهتر و باکیفیت­ تری دارد. یکی دیگر از ویژگی­ های این چوب مقاومت بالا در برابر ضربه است. چوب گردو اصالت، ارزش و دوام بیشتری به محصولات مجموعه هنر ایران هدیه می دهد. در اغلب محصولاتی که مجموعه ما تولید می کند این چو باکیفیت استفاده شده است.

جهت طراحی محصولات آنتیک، صنایع دستی، دکوراسیون داخلی و محصولات ساختمانی و مدرن و دیگر محصولات برحسب نیاز مشتری به صورت سفارشی از این نوع چوب استفاده می­شود. پرکاربردترین چوب مورد استفاده صنایع چوبی هنر ایران، چوب گردو است.

چوب چنار

چوب چنار در گروه پهن­ برگ­ها قرار دارد. این چوب هم مانند سایر چوب­های این گونه بافت منسجم، تراکم و وزن بالایی دارد. رنگ چوب چنار صورتی پررنگ (تقریباً قرمز رنگ) دارد. بافت و ظاهر این گونه حالت های مختلفی دارد که اغلب شبیه به پرمگس است. این چوب قابلیت رنگ ­پذیری خوبی دارد به نحوی که بعد از مرحله رنگ جلوه خاصی پیدا می­کند. چوب چنار مقاومت و وزن کمتری نسبت به چوب گردو دارد ولی دوام آن به اندازه چوب گردو بالا است.

برای اینکه کیفیت این چوب برای شما ملموس­ تر باشد، چند مورد استفاده از چوب چنار را بیان می کنیم. استفاده از این نوع چوب در ساخت درب­ های مکان­های مذهبی، موزه ها و اماکن متعلق به میراث فرهنگی و گردشگری (که دارای قدمت بالایی هستند) می باشد.

مجموعه هنر ایران از این چوب در ساخت محصولات مدرن، دکوراسیون داخلی و صنایع دستی و محصولات ساختمانی و آنتیک به صورت سفارشی برای مشتریان عزیز استفاده می­کند.

چوب راش

چوب راش نیز از گروه پهن­ برگان است و همانند سایر چوب­های موجود در این گروه دارای بافت منسجم، تراکم و وزن بالا است. رنگ آن تقریباً صورتی کمرنگ است. ظاهر چوب راش به صورت نقطه­ های کشیده شده کوچک کنار هم چیده شده است. رنگ ­پذیری آن مطلوب است. به علت ساختار خاص و صنعتی بودن چوب راش، اغلب در ساخت محصولات چوبی و دکوراسیون مورد استفاده قرار می­گیرد.

مجموعه هنر ایران از چوب راش در تمامی گروه های محصولات (به صورت محدود و اغلب به صورت سفارشی) استفاده می­کند.

چوب روسی

چوب روسی از گونه سوزنی­برگان است و نسبت به پهن­برگان بافتی نرم­تر داشته و همچنین تراکم و وزن کمتری دارد. رنگ­های چوب روسی سفید مایل به کرم و کرم مایل به زرد است. بافت و ظاهر آن دارای امواج حلقوی و راست است. رنگ­پذیری مطلوبی دارد. از چوب روسی در صنایع چوبی هنر ایران در محصولات ساختمانی و دکوراسیون داخلی بیشتر مورد استفاده قرار می­گیرد. در طراحی محصولات مدرن و صنایع دستی به صورت سفارشی (براساس نیاز و سلیقه مشتریان) از چوب روسی استفاده می­شود.